SDDS - Sony Dynamic Digital Sound

SDDS - Sony Dynamic Digital Sound

Format Sony Dynamic Digital Sound powstał w 1994r. Pierwszym filmem ze ścieżką dźwiękową SDDS był "The Last Action Hero". Format Sony jest aktualnie dostępny wyłącznie dla kin i nic nie wskazuje na to aby Sony zamierzało go udostępnić do użytku domowego.

SDDS jest zgodny z różną ilością kanałów , chociaż jest 8 ścieżkowy może mieć również 4, 5.1 lub 6 dyskretnych ścieżek które dekoder rozdzieli na aktualnie dostępne kanały bez interwencji użytkownika. Odwrotne działanie jest również możliwe - SDDS może być używany w 4, 5.1 lub 6 kanałowym audytorium (kinie) i dekoder przekształci poprawnie ścieżki dźwiękowe z filmu bez interwencji użytkownika.

Osiem kanałów jest używanych głównie w kinach z dużym ekranem, w mniejszych wystarczy sześć kanałów.

Cyfrowe ścieżki SDDS umieszczone są na filmie między krawędzią a perforacją po obu bokach.

Ścieżki SDDS na taśmie filmowej 35mm

Dzięki takiemu położeniu ścieżek SDDS na jednej taśmie filmowej mogą znajdować się jeszcze 2 ścieżki : DTS (kody czasowe) i Dolby Digital.

SDDS używa stopnia kompresji 5:1 i algorytmów które zapewniają 100 procent nadmiarowości danych. Każda ścieżka zawiera kopie informacji znajdujących się po przeciwnej stronie filmu. To umożliwia wielokrotne odtwarzanie filmu bez utraty jakości dźwięku. Gdy obie ścieżki SDDS zostaną uszkodzone dźwięk odtwarzany jest ze ścieżki analogowej.

Specyfikacja Techniczna:
Wyjścia Analogowe Do ośmiu kanałów : Lewy, Prawy, Centralny, Lewy Centralny, Prawy centralny,
Lewy Surround, Prawy Surround, Subwoofer
Zakres Częstotliwości od 5 Hz do 20 kHz +/-1
Dynamika 105 dB
Częstotliwość Próbkowania 44.1 kHz
Separacja Kanałów > 80 dB
Współczynnik Kompresji 5:1
Data powstania 1994 r