Dolby Surround Pro-Logic

Pro-Logic jest drugą generacją w technologii dekodowania Dolby Surround. Został opracowany aby polepszyć lokalizacje dźwięku poprzez użycie wysoko separującej techniki dekodowania. W porównaniu do systemu Dolby Surround, Pro-Logic dekoduje także sygnał centralny. Ten system jest bezpośrednim następcą systemu używanego w procesorach kinowych Dolby Stereo.

Dolby Surround - schemat

Proces dekodowania dźwięku

Dolby Surround Pro-Logic jest systemem dekodowania dźwięku nagranego w Dolby Surround. Sercem dekodera Pro-Logic jest matryca adaptywna (Adaptive Matrix) dlatego jest on nazywany dekoderem aktywnym. Dwa sygnały prawy całkowity i lewy całkowity (Pc i Lc) są zamieniane na cztery sygnały prawy, centralny, lewy, surround (P, C, L, S). Porównując diagram dekodera Pro-Logic z diagramem dekodera Dolby Surround możemy zauważyć że wyglądają podobnie z wyjątkiem stopnia matrycy i kanału centralnego.

Dekoder Dolby Surround Pro-Logic

Ogólnie mówiąc Pro-Logic pracuje przez ciągłe monitorowanie zakodowanej ścieżki dźwiękowej, szacując właściwą dominacje pola dźwiękowego i stosując wzmocnienie w tym samym kierunku i proporcji do tej przewagi.